Zajímavosti

STAŇKOV

Svě jméno získala obec od "staňků/staňkovů", což byla strážní stanoviště v okolí rybníka Soused (dřívější název Staňkovského rybníka), na kterých část osádky chlumecké trvrze střežila stezku spojující české a rakouské země.

Více zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sta%C5%88kov_(okres_Jind%C5%99ich%C5%AFv_Hradec)

https://www.chlumutrebone.cz/neprehlednete

Stránky obecního úřadu obce Staňkov

https://www.oustankov.cz/

 

 

STAŇKOVSKÝ RYBNÍK

Vznikl přehrazením Koštěnického potoka roku 1550 rybníkářem Mikulášem Ruthardem z Milešova. Dříve byl znám pod jmény Soused, později dostal jméno Velký Bystřický rybník.

S délkou 6 km a obvodem cca 25 km je osmý největší rybník v Jihočeském kraji a jedenáctý v celé České republice. Vodní plocha, nacházející se v nadmořské výšce 469 m.n., zaujímá rozlohu 241 ha. Jeho 160 m dlouhá a 14 m vysoká sypaná hráz zadržuje cca 6,6 mil. m³ vody. Dosahuje hloubky 8,5 m (podle některých zdrojů až 10 m). Vodní tok - Koštěnický potok.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sta%C5%88kovsk%C3%BD_rybn%C3%ADk

 

CHLUM U TŘEBONĚ - www.chlumutrebone.cz

Neoficiální stránky blízkého městečka Chlumu u Třeboně a jeho okolí. Najdete tu i základní informace o obci Staňkov apod.

POHÁDKOVÝ CHLUM - www.pohadkovychlum.cz

Tradiční vodnické slavnosti, které se pořádají ve Staňkově a Chlumu u Třeboně již od roku 2002. Festival pro děti i dospělé se spoustou vodníků a jiných pohádkových bytostí. Každý den jiná pohádka, pohádkový les, dětská diskotéka, vodnický jarmark apod.

PŮJČOVNA KOL - Chlum u Třeboně

Půjčovnu kol, cykloservis a prodejnu rybářských potřeb najdete v nedalekém Chlumu u Třeboně u p. Jana Trázníka. Půjčovna je v provozu každý den od 8 do 20h. - Telefon 602 125 056.

RYBÁŘSTVÍ TŘEBOŇ - www.rybarstvi.cz

Stránky kde najdete Místní rybářský řád i ceny povolenek platné pro Staňkovský rybník. Lovené ryby - kapr, lín, amur, plotice, perlín, okoun, štika, candát, úhoř.

https://www.trebon.rybarstvi.cz/rybnik-stankovsky-rekreacni-a-sportovni-rybolov

 

ZÁMEK TŘEBOŇ - www.zamek-trebon.eu

HRAD A ZÁMEK JINDŘICHŮV HRADEC - www.zamek-jindrichuvhradec.eu

Noční prohlídky na zámku v J.H. - www.akaska.cz

Noční prohlídky Státního hradu a zámku v Jindřichově Hradci s Bílou paní jsou příjemným zpestřením. Před jejich návštěvou je nutné si zarezervovat místo.

ČERVENÁ LHOTA - www.zamek-cervenalhota.eu

LANDŠTEJN - www.hrad-landstejn.eu

HLUBOKÁ - www.zamek-hluboka.eu

CHKO TŘEBOŇSKO - www.trebonsko.ochranaprirody.cz

LESNÍ HOTEL PERŠLÁK - www.perslak.com

Tip na cyklistický výlet okolními lesy k hotelu Peršlák.

HRANIČNÍ PŘECHOD

přechod Chlum u Třeboně - Schlag se nachází cca 4 km od Chlumu od Třeboně a zhruba stejně daleko od Staňkova. V současné době je možné jej využít i při cestě autem, ale vhodnější je spíše pro cyklistické výlety - vede sem cyklistická stezka č. 1014.

KOUPÁNÍ - BAZÉNY V OKOLÍ

aquapark v J. Hradci - https://www.plaveckyareal-jh.cz/

lázně Třeboň - www.aurora.cz

lázně v Rakouském Gmündu - https://cz.sole-felsen-bad.at/

MINIGOLF HAMR

možnost zahrát si klasický minigolf v nedaleké vesničce Hamr. Otevřeno od 15 do 22 hod. Obejdnávky a rezervace na telefonní čísle 604304135.